تصویربرداری

تصویربرداری

مرکز تصویربرداری بیمارستان تریتا به عنوان یکی از مهم ترین مراکز تصویربرداری در تهران و تنها مرکز واقع در شمال غرب تهران فعالیت می نماید که در زمینه های زیر مطرح می باشد:

- MRI (با ظرفیت 1/5 تسلا)

-  سی تی اسکن اسپیرال ( مولتی اسلایس 16 )

- سونوگرافی جنرال، داپلر، 4 بعدی

- رادیولوژی دیجیتال

- آنژیوگرافی

- فلوروسکوپی

سنجش تراکم استخوان DXA method

ماموگرافی دیجیتال

- پانورکس و سفالومتری دیجیتال

روش های تصویربرداری مداخله ای و….

سونو هیستروگرافی و هیستروسالپنگوگرافی

- رادیوگرافی تک دندان / پری اپیکال

از اهداف اصلی این مرکز ارائه خدمات تخصصی با استفاده از بهترین پزشکان متخصص رادیولوژیست و پرسنل مجرب با رعایت میزان دوز مجاز اشعه به گیرندگان خدمت می باشد.

تصویربرداری

مرکز تصویربرداری بیمارستان تریتا به عنوان یکی از مهم ترین مراکز تصویربرداری در تهران و تنها مرکز واقع در شمال غرب تهران فعالیت می نماید که در زمینه های زیر مطرح می باشد:

- MRI (با ظرفیت 1/5 تسلا)

-  سی تی اسکن اسپیرال ( مولتی اسلایس 16 )

- سونوگرافی جنرال، داپلر، 4 بعدی

- رادیولوژی دیجیتال

- آنژیوگرافی

- فلوروسکوپی

سنجش تراکم استخوان DXA method

ماموگرافی دیجیتال

- پانورکس و سفالومتری دیجیتال

روش های تصویربرداری مداخله ای و….

سونو هیستروگرافی و هیستروسالپنگوگرافی

- رادیوگرافی تک دندان / پری اپیکال

از اهداف اصلی این مرکز ارائه خدمات تخصصی با استفاده از بهترین پزشکان متخصص رادیولوژیست و پرسنل مجرب با رعایت میزان دوز مجاز اشعه به گیرندگان خدمت می باشد.

MRI
MRI

دستگاه MRI ، 18 کاناله مورد استفاده در این تصویربرداری از کمپانی زیمنس می باشد، از ویژگی های این دستگاه سرعت بیشتر در تصویربرداری، انعطاف پذیری بیشتر و استفاده همزمان از 10 کویل گیرنده و در نهایت دقت بیشتر در تشخیص می باشد.

همچنین در این مجموعه کلیه تصویربرداری های عمومی و تخصصی با بالاترین کیفیت انجام می پذیرد که برخی از خدمات به شرح زیر می باشد :

- MRS (MR اسپکتروسکوپی)

- MRM

- MRCP

- MRU

- MRA سرخرگ ها و سیاهرگ ها

- ام آر آی با بیهوشی

- ام آر آرتروگرافی

و .....

CT Scan MultiSlice
CT Scan MultiSlice

سی تی اسکن یا توموگرافی کامپیوتری یکی از روشهای پیشرفته تصویر برداری پزشکی است . بعد از رادیوگرافی ساده ، سی تی اسکن بیشترین کمک را به بررسی ضایعات اندام حرکتی بدن انسان می کند . امروزه استفاده از سی تی اسکن جزء جدایی ناپذیر در تشخیص و حتی درمان بسیاری از بیماری ها شده است . که برخی از خدمات سی تی اسکن که در این مجموعه انجام می پذیرد به شرح زیر می باشد:

- سی تی اسکن جنرال از کل بدن

- سی تی آنژیوگرافی از کل بدن

- سی تی سه بعدی از کل بدن

- سی تی کلونوسکوپی

و...

سی تی آنژیوگرافی (CTA)
سی تی آنژیوگرافی (CTA)

روشی است برای تصویربرداری از عروق شریانی و وریدی در سر تا سر بدن؛ از شریانهای تغذیه کننده مغز گرفته تا آنهایی که خون را به ریه‌ها، کلیه‌ها، دست‌ها و پاها می‌رساند. از این روش برای تشخیص میزان گرفتگی عروق استفاده می‌شود. در این روش به این صورت عمل می‌شود که ماده‌ای رنگی را به درون رگ تزریق می‌کنند و از عروق تصویر برداری می‌شود . لازم به ذکر می باشد که در این مجموعه آنژیوگرافی از کلیه اندام های ثابت به خصوص در مواقع اورژانس انجام می پذیرد.

دستگاه سی تی اسکن موجود در این مجموعه از کمپانی زیمنس متعلق به کشور آلمان با قدرت 16 اسلایس می باشد.

ماموگرافی دیجیتال
ماموگرافی دیجیتال

یکی از مهمترین و موثرترین راه های تشخیص سرطان سینه به خصوص در مراحل اولیه بیماری انجام ماموگرافی است و یکی از موثرترین راه های مبارزه با این بیماری تشخیص آن در مراحل اولیه پیدایش سرطان می باشد.

ماموگرافی انجام یک رادیوگرافی از نسج نرم پستان می باشد که عمدتاً به منظور شناسایی و تشخیص سرطان پستان و نیز به منظور ارزیابی توده های قابل لمس و ضایعات غیر قابل لمس پستان مورد استفاده قرار می گیرد .

انجام تصویربرداری ماموگرافی در خانم های بالای 38 سال هریک سال یکبار توصیه می شود . خانم هایی که افراد درجه یک آنها (مادر یا خواهر) سابقه سرطان پستان دارند , از سن 35 سالگی  به بالا انجام ماموگرافی سالانه توصیه می شود.

دستگاه ماموگرافی مورد استفاده در این مرکز، هالوژیک متعلق به کشور آمریکا می باشد و مزیتی که نسبت به سایر دستگاه های مشابه دارد این است که اشعه بدون دخالت کارشناس به صورت هوشمند و مناسب با بافت بدن فرد تابیده می شود. و همچنین این مرکز با پزشکان به نام در این زمینه نیز همکاری می نماید.

سنجش تراکم استخوان
سنجش تراکم استخوان

سنجش تراکم استخوان یکی دیگر از روشهای تصویربرداری  غیر تهاجمی و بدون درد است که جهت اندازه گیری میزان تراکم استخوانی در نواحی مختلف به ویژه ستون فقرات، لگن، مچ دست، زانو و استخوان ساق پا و پاشنه بکار می رود. برای سنجش تراکم استخوان راه های متفاوتی وجود دارد ولی رایج ترین روش آن استفاده از روش دگزا DEXA می باشد

دگزا روشی است که با اشعه ایکس جهت تصویربرداری سنجش تراکم استخوان استفاده میشود. بدین صورت که :

مقداری از اشعه ایکس توسط استخوان جذب شده و مقداری از آن از استخوان عبور کرده و از سمت دیگر بدن خارج می شود .مقدار هر کدام از این دو اشعه بعد از خروج از بدن توسط یک گیرنده اندازه گیری می شود. هر چه تراکم استخوانی بیشتر باشد (به این معنی که خلل و فرج و فضاهای خالی ریز داخل استخوان کمتر باشد) مقدار بیشتری از اشعه ایکس را جذب کرده و اجازه عبور اشعه کمتری را می دهد و مقدار اشعه کمتری به گیرنده می رسد . اشعه دریافتی  توسط گیرنده به یک کامپیوتر رفته و در آنجا مقیاس اشعه به مقیاس میزان تراکم استخوان تبدیل می شود .

سونوگرافی
سونوگرافی

سونوگرافی یکی از روش های تصویر برداری است که تقریباً هیچ ضرری برای بدن ندارد. امواج مورد استفاده در سونوگرافی از جنس امواج صوتی و در واقع صدا هستند که ضرری برای بدن ندارد این ها امواج فرا صوتی هستند و جنس آنها دقیقاً مانند صدا است ولی به علت بالا بودن فرکانس آنها قابل شنیدن توسط گوش انسان نیستند با این حال خواص صوت و صدا دارند یعنی در برخورد با موانع منعکس می شوند.

 سونوگرافی روش تصویر برداری دردناکی نیست و در حین انجام آن بیمار احساس ناراحتی نمی کند .

در این مرکز دستگاه سونوگرافی GE متعلق به کشور آمریکا می باشد که به صورت جنرال، داپلر و 4 بعدی آماده خدمت رسانی به مراجعه کنندگان می باشد.

برخی از خدمات سونوگرافی که در این مجموعه انجام می پذیرد به شرح زیر میباشد:

- تعیین محل IUD

- تعیین حاملگی

- بررسی سقط جنین  

- بررسی ناهنجاری های جنین

- غربالگری سندروم داون پیش از تولد

و .....

سونوهیستروگرافی (SHG)
سونوهیستروگرافی (SHG)

در این آزمایش رادیولوژیست توسط امواج اولتراسوند ساختار حفره رحم را به دقت بررسی می کند، در این روش خونریزی های بدون دلیل واژینال ارزیابی می شود. وهمچنین بررسی و پیگیری ناهنجاری های رحمی در مورد زنانی که نا بارور هستند و یا سقط جنین های مکرر داشتند توسط این آزمایش صورت میگیرد.

ناهنجاری های رحمی شامل :

پولیپ ها

فیبروئیدها

توده ها

ناهنجاری های مادر زادی و ...

رادیولوژی دیجیتال
رادیولوژی دیجیتال

دستگاه رادیولوژی دیجیتال  مورد استفاده در این مرکز متعلق به کمپانی Siemens از کشور آلمان می باشد.

هیستروسالپنگوگرافی (HSG)
هیستروسالپنگوگرافی (HSG)

یک روش تصویربرداری با اشعه X است که در آن رحم و لوله های فالوپ به طور دقیق رویت و بررسی می شوند. همچنین در این آزمایش سایز و شکل رحم به طور دقیق مشخص می گردد.در این مجموعه این روش با بی حسی موضعی انجام می پذیرد.

پانورکس (OPG)
پانورکس (OPG)

تصویری که با دستگاه پانورکس معمولی گرفته می شود معمولاً جهت دیدن یک نمای کلی از هر دو فک و تعداد دندانها و ریشه های نهفته در فک می باشد اما در دستگاههای پانورکس دیجیتال وضوح تصویر با بزرگنمایی به قدری بالاست که همانند گرافی پری اپیکال ( تک دندان ) طول ریشه تمامی تک دندانها را به وضوح میتوان مشاهده کرد و با این مفهوم که میتوان از کلیه دندانها با یکبار تاباندن اشعه گرافی پری اپیکال ( تک دندان) تهیه نمود.

راديوگرافی تک دندان/پری اپيكال
راديوگرافی تک دندان/پری اپيكال

نوعي از دستگاه هاي راديوگرافي می باشد كه قادر است تصاوير دقيقي از يك يا چند دندان محدود تهيه كند به گونه اي كه وضعيت كامل دندان و بافت هاي اطراف آن را نشان دهد. علت نامگذاري آن به عنوان پري اپيكال اين است كه وجود ضايعه در اطراف آپكس يا نــوك ريـشــه را بــه خــوبــي نـشـان مـي دهـد. همچنین از ايـن تـكـنـيـك در بـررسـي لـبـه هـاي Crest استخواني اطراف دندان و همچنين پوسيدگي هاي بين دنداني نيز استفاده مي شود.

سفالومتری دیجیتال
سفالومتری دیجیتال

سفالومتری نوعی روش عکس برداری است که به منظور اندازه گیری جمجمه، فک، دندان و صورت  انجام می شود. به عکس حاصل از این روش سفالوگرام گفته می شود. سفالوگرام، گرافی است که دندانپزشکان، جراحان دهان، فک و صورت از آن به عنوان نقشه درمان استفاده می کنند.

فلوروسکوپی
فلوروسکوپی

پرتوهای X عبوری از درون بدن بیمار را به ‌صورت زنده آشکارسازی می‌کند و سپس سیگنال‌های دریافت‌شده توسط یک سیستم تلویزیونیِ مداربسته مشاهده و ضبط می‌شوند.

تکنیک‌های فلوروسکوپی هنگامی مفیدند که لازم است حرکتی مانند جابجایی مواد در مجرای گوارشی پس از بلعیدن مواد کنتراست مطالعه شود.

روش های تصویربرداری مداخله ای
روش های تصویربرداری مداخله ای

رادیولوژی مداخله ای که به اختصارIR  نامیده می شود یکی از شاخه های تخصصی رادیولوژی است که با کمک دستگاههای ( سی تی اسکن ,سونوگرافی ,   ام آرای , فلوروسکوپی ) و تکنیکهای خاص و تخصص و مهارت لازم  پزشک , تشخیص و درمان بیمار صورت می گیرد. 

بسیاری از بیماری هایی که در گذشته نیاز به جراحی های وسیع داشتند ,اکنون با کمک این تکنیک براحتی و بدون جراحی درمان می شوند تقریباً تمامی اقدامات اینترونشنال با ایجاد یک شکاف کوچک بر روی پوست قابل انجام می باشد  و در نتیجه عوارض  بسیار کمتری در بردارد.

برخی از روش های تصویربرداری مداخله ای که در این مجموعه انجام می گردد به شرح زیر می باشد :

- نمونه برداری یا بیوپسی

- بيوپسي از غدد لنفاوی

- فوم اسکلروتراپی

- نمونه برداری از مغز استخوان

و ......

Angiography
Angiography

آنژیوگرافی روندی است که دقیق ‌ترین اطلاعات ممکن از عروق را تهیه و قبل از عمل در اختیار جراح قرار می‌دهد. بر پایه این اطلاعات، جراح می‌تواند برخی از بیماریها را بدون نیاز به عمل جراحی باز، درمان کند. امروزه آنژیوگرافی به منظور تشخیص، به صورت سرپائی انجام می‌گیرد. ابتدا از طریق یک کاتتر که وارد فضای داخل عروقی شده تا مبدا عروق مورد بررسی هدایت شده و ماده حاجب به ابتدای رگ مورد بررسی تزریق می‌شود و سپس تصویربرداری رادیوگرافیک انجام می‌شود. در این مجموعه آنژیوگرافی کلیه اندام های ثابت زیر نظر پزشکان مجرب صورت می پذیرد.

فیوژن بیوپسی پروستات
فیوژن بیوپسی پروستات

بیوپسی پروستات پروسه‌ای که برای نمونه‌برداری از بافت مشکوک پروستات انجام می‌شود. پروستات اندامی کوچک و گردوشکل است که در مردان مسئول تولید مایعی برای تغذیه و تسهیل حرکت و انتقال اسپرم‌ها می‌باشد. در حین بیوپسی، سوزنی جهت برداشتن تعدادی از سلول‌های پروستات استفاده می‌شود. این پروسه توسط پزشک اورولوژیست انجام می‌شود. پزشک شما ممکن است بر اساس نتایج تست‌های پیشین، نظیر تست آنتی‌ژن اختصاصی پروستات یا PSA، آزمایش خون و یا آزمایش دیجیتالی رکتال، که ممکن است نشانه‌هایی از سرطان را نشان دهند، از بیوپسی پروستات جهت تشخیص قطعی استفاده کنند. این نمونه‌ها در زیر میکروسکوپ برای تشخیص ناهنجاری‌های سلولی به نشانه‌ی سرطان بررسی می‌شوند. در صورت وجود سرطان، از این تست می‌توان برای تشخیص میزان پیشرفت آن و انتخاب بهترین گزینه‌ی درمانی استفاده کرد.

سرطان پروستات يكي از شايعترين سرطان ها بوده و متاسفانه هر ساله تعداد زيادي از مردان  در کل جهان مبتلابه سرطان پروستات ميشوند.

سرطان پروستات اگر در مراحل اوليه تشخيص داده شود بخوبي قابل درمان است ولي به علت اينكه علامت خاصي ندارد در بسياري موارد در اين مرحله بيمار به پزشك مراجعه نمي كند و زماني كه علائم باليني ايجاد ميشود بيماري در مراحل پيشرفته بوده و درمان آن مشكل تر است .

به همين دليل توصيه ميشود كه تمام مردان بالاي 50  سال سن ، آزمايش خون داده و PSA  آنها اندازه گيري شود. در صورتيكه ميزان PSA  بطورغير طبيعي بالا رفته باشد احتمال سرطان پروستات وجود دارد.

در اين موارد اكثرا براي بيمار بيوپسي پروستات انجام ميشود و از نواحي مختلف پروستات بطور راندوم نمونه برداري ميگردد که به آن بیوپسی سیستماتیک پروستات گفته میشود. در این روش پروستات بطور فرضی به قسمت های مختلف تقسیم میشود و از هر قسمت یک یا چند نمونه گرفته میشود تا قسمت های کوچکی از هر ناحیه بررسی شود. با توجه به اینکه بیشترین شیوع سرطان پروستات در زون پریفرال است معمولا تمرکز بیوپسی ها نیز بیشتر در این ناحیه است. درصورتیکه بیمار مبتلا به سرطان پروستات باشد و تومور در محلی واقع شده باشد که از آن ناحیه نمونه برداری شده باشد کانسر تشخیص داده میشود ولی در بسیاری موارد علیرغم وجود کانسر، تومور جزو نمونه های تهیه شده قرار نمیگیرد و لذا تشخیص داده نمیشود. در این موارد گاهی اوقات بیمار برای بار دوم و حتی سوم تحت بیوپسی قرار میگیرد.

سابقا سونوگرافی ترانس رکتال دقیقترین روش بررسی پروستات بود ولی متاسفانه بسیاری از تومورهای پروستات در این نوع سونوگرافی قابل تشخیص نیستند.

در سال هاي اخير MRI  به عنوان بهترين روش تصوير برداري پروستات شناخته شده و قادر است قسمتهاي مختلف پروستات را با دقت بررسي كرده و كانونهاي مشكوك به سرطان را پيدا كند. ام ار ای مولتی پارامتریک پروستات چه در بیمارانی که به علت بالا بودن PSA و یا معاینه رکتال غیر طبیعی مشکوک به سرطان پروستات هستند و چه در بیمارانی که با شک به سرطان پروستات یک یا چند بار بیوسی شده اند ولی نتایج آنها منفی بوده کاربرد زیادی دارد و میتوتند بافت پروستات در نواحی مختلف این غده را بررسی کرده و ضایعات مشکوک به سرطان را پیدا کند و احتمال بدخیم بودن این ضایعات را بر اساس تقسیم بندی PIRADS تعیین نماید.

در صورتیکه ضایعات یافت شده در پروستات بر اساس معیارهای موجود احتمال بالای بدخیمی داشته باشد میتوان از این تصاویر به عنوان راهنما جهت بیوپسی هدفدار پروستات دقیقا از ضایعات مشکوک استفاده کرد و نمونه برداری بسیار دقیقتری انجام داد.

نمونه برداری از پروستات در داخل دستگاه MRI امکانپذیر است ولی روش پیچیده ای دارد و وقت زیادی میگیرد و عملا کاربرد زیادی ندارد.

دستگاهاي سونوگرافي پيشرفته اي ساخته شده كه مجهزبه امکانات و تجهیزات خاص نرم افزاری و سخت افزاری هستند و قادرند تصاوير MRI  را با دقت زیاد با تصاوير سونوگرافي منطبق كنند. در این دستگاه ها با کمک حسگرهایی که به پروب سونوگرافی و همچنین بدن بیمار متصل میشود موقعیت پروب نسبت به پروستات در هر لحظه مشخص میگردد و با حرکت دادن پروب در جهات مختلف در داخل رکتوم تصویر سونوگرافی و همچنین تصویر MRI معادل آن بر روی مانیتور نمایش داده میشود. با علامت گذاری توده مشکوک بر روی تصویر MRI، همان ناحیه بطور خودکار بر روی تصویر سونوگرافی علامتدار میشود و نرم افزار مربوطه مسیر عبور سوزن برای نمونه برداری از آن توده را بطور دقیق مشخص میسازد.

با کمک اين تجهيزات پيشرفته ميتوان با تلفيق تصاوير MRI  و سونوگرافي، بيوپسي انجام داد كه به آن فيوژن بيوپسي اطلاق ميشود و دقيقا از نقاط مشكوكي كه در MRI يافت شده نمونه برداري كرد.

روش فيوژن بيوپسي دقيقرين روش بيوپسي پروستات براي تشخيص سرطان پروستات ميباشد و به همین دلیل تدریجا درخواست های بیوپسی سیستماتیک پروستات کمتر شده و در بسیاری موارد فیوژن بیوپسی جایگزین آن میگردد و لذا ضروری است پزشکانی که بیوپسی پروستات انجام میدهند با این روش نوین نیز اشنایی پیدا کنند.

نمونه برداری یا بیوپسی یکی از راه های تشخیص سرطان پروستات می باشد که به پزشک در صورت وجود سرطان، تعیین گسترش آن و تعیین بهترین گزینه درمانی کمک می کند. با انجام بیوپسی وجود توده های سرطانی دقیق تر و مطمئن تر تشخیص داده می شوند.   بیمارستان تریتا واقع در همت غرب بعد از تقاطع ازادگان با بهره مندی از کادر مجرب، و تحت نظر پروفسور مهیار غفوری با دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته در خدمت شما عزیزان می باشد تا در این راستا شما را همراهی کند و بهبودی و تندرستی را برای شما به ارمغان بیاورد.

رادیوگرافی اسکنوگرام و گرافی Alignment View
رادیوگرافی اسکنوگرام و گرافی Alignment View

در راستای ارائه خدمات بهینه و نوین در بخش تصویربرداری  بیمارستان تریتا جدیدترین و آخرین  مدل دستگاه رادیولوژی دیجیتال راه اندازی شده است.
این دستگاه در نوع خود جزو پبشرفته ترین دستگاه ها در ارائه تصاویر با کیفیت و همچنن کاهش دوز جذبی بیمار می باشد.
با کمک این دستگاه میتوان با کمترین جابجایی بیمار علی الخصوص بیماران تصادفی و سقوط از ارتفاع با حفظ ایمنی بیمار تصاویری با بالاترین کیفیت برای کمک به تشخیص بهتر و دقیق تر در اختیار پزشکان قرار داد.
هم اکنون بخش تصویربرداری بیمارستان تریتا قابلیت انجام منحصر به فرد رادیوگرافی اسکنوگرام و گرافی Alignment View را دارد. دستگاه رادیولوژی دیجیتال فوق دارای بروز ترین نرم افزار نصب شده است که میتوان با حرکت هم زمان تیوب اشعه ایکس و گیرنده اشعه یک تصویر یکپارچه از کل اندام تحتانی یا کل ستون فقرات را ثبت و چاپ نماید . همچنین  جهت ارزیابی انحراف ستون فقرات ، انحراف استخوان لگن ، ارزیابی و اندازه گیری کوتاهی اندامهای تحتانی مورد استفاده قرار میگیرد.
این روش نسبت به سایر روش ها هرینه کمتر ، دقت بالاتر و دوز جذبی کمتری برای بیمار دارد . با توجه به اینکه پروسه تهیه این گرافی در این مرکز توسط دستگاه بصورت تمام اتوماتیک صورت میگیرد خطاهای ناشی از حرکت بیمار و دخالت اپراتور وجود نخواهد داشت همچنین یکی از توانایی های این بخش ارائه تصاویر با کیفیت از بیماران با وزن بالا (تا150 کیلوگرم) میباشد.

2
پزشکان